River Valley Paddle Battle

RIVER VALLEY PADDLE BATTLE

March 7-8, 2020

Schedule of Events

Friday, March 6

5:30 PM – 9:30 PMOpen Pickleball, Winona Tennis CenterAll registered RVPB Players

W

Saturday, March 7

Start TimeEventMax TeamsTeams RegisteredRound RobinSingle Elimination Bracket
8:00 AM4.0 Men’s1515 (MAX)YesTop 4 teams advance
8:00 AM3.5 Women’s1111 (MAX)YesTop 4 teams advance
12:00 PM3.0/3.5 Men’s1616 (MAX)Combined round robin for 3.0 and 3.5 Men’s. Skill levels will be separated for brackets.3.0 – 3 teams advance

3.5 – 4 teams advance

1:00 PM3.0 Women’s88 (MAX)YesTop 4 teams advance
3:00 PM4.0/4.5/5.0 Women’s Doubles1212 (MAX)Combined round robin for 4.0 and 4.5/5.0 Women’s. 4.0 and 4.5/5.0 will be separated for brackets.4.0 – Top 4 teams advance

4.5/5.0 – Top 4 teams advance

4:00 PM4.5/5.0 Men’s Doubles1212 (MAX)YesTop 4 teams advance

W

Sunday, March 8

Start TimeEventMax TeamsTeams RegisteredRound RobinSingle Elimination Bracket
8:00 AM4.5/5.0 Mixed88 (MAX)YesTop 4 teams advance
8:00 AM4.0 Mixed1616 (MAX)YesTop 4 teams advance
11:00 AM3.5 Mixed1616 (MAX)YesTop 4 teams advance
12:00 PM3.0 Mixed85YesTop 4 teams advance

Get ready for the River Valley Paddle Battle on March 7-8, 2020!

This exciting tournament will take place on the same first weekend of March again this year! The Winona Area Tennis Association is excited to welcome LUKE JESSO from Andover, MN to be our tournament director! Our former director, Jan Lucas, moved out of the area. We are thankful for her past service for this wonderful tournament.

Format:  Round Robin pool play followed by top teams playing single bracket elimination.

Court Surface: Indoor tennis court

Ball: Dura Fast 40 outdoor yellow   Franklin X-40 Outdoor Optic. The new construction of the Dura Fast were made with a seam and breaking in half.

Schedule:

Friday, March 6th, 2020: Open play 6pm-9pm.

Saturday, March 7th, 2020:  3.0-5.0+ skill levels in Men’s and Women’s Doubles

Sunday, March 8th, 2020:  3.0-5.0+ skill levels Mixed Doubles

Time yet to be determined

Events may be combined as deemed necessary

Registration fees: Extended

Registration through February 21 will be $35 for one event, $10 for second event.

Late registration on February 22 goes up $10, so $45 for one event and $10 for second event.

Last day to register is February 29, midnight.

Lodging:

Plaza Hotel, Winona, Mn

$109/night includes breakfast

507-453-0303

Reference “pickle ball tournament” when making reservations

Refund Policy

If a player requests to cancel his/her registration before February 29, he/she will receive a refund less a $5 administrative fee and the associated online fees.

If a player requests to cancel his/her registration after February 29, he/she will will not receive a refund. If the player feels that there are extenuating circumstances, he/she will need to contact the Tournament Director, Luke Jesso, to determine if his/her circumstance warrants a partial to full refund less a $5 administrative fee and the associated online fees.

If there is a weather event which causes the tournament to be canceled on one or both days, a refund will be issued to affected players less a $5 administrative fee and the associated online fees.

Refunds will be issued during the week after the tournament.

For any questions regarding the March tournament, contact Tournament Director Luke Jesso at [email protected]

2019 TOURNAMENT RESULTS and PICTURES 

You are welcome to download any of these pictures by right-clicking on the picture.

Additional action pictures from each day’s events are posted on the Winona Tennis Center Facebook page. Please take a moment and LIKE our facebook page – thanks!

To see pictures from Friday night’s Pro Exhibition, click HERE!

To see pictures from Saturday’s Men’s and Women’s Doubles, click HERE!

To see pictures from Sunday’s Mixed Doubles, click HERE!

Tournament Results

Women’s 4.5/5.0/Pro

1st: KaSandra Gehrke – Team Onix and Katie McKee – Team Onix

2nd: Becky Doege of West Allis, WI and Cindy Miller of Bethel, MN

3rd: Lexie Erickson of Jordan, MN and Tanya Corcoran of Winona, MN (also 1st in 4.5)

and 2nd in 4.5 was Lake Johnson of Minneapolis, MN and Taylor Mays or Albert Lea, MN

Women’s 4.0

1st: Amy Henke of Albert Lea, MN and Colleen Fitzpatrick of Mankato, MN

2nd: Karen Bonifas of La Crosse, WI and Mary Bruden of La Crosse, WI

3rd: Toni Peden of Andover, MN and Lori Urmann of E Bethel, MN

Women’s 3.0/3.5

1st: Hayley Downey of Cedar Falls, Ia and Bethany Schutte of Des Moines, IA

2nd: Kelsey Kemper of Eau Claire, WI and Katie Lindquist of Eau Claire, WI

3rd: Kelly Kirk of Winona, MN and Connie Jo Markell of Winona, MN

MEN’S DOUBLES

5.0/PRO

1st: Dave Weinbach (Team Paddletek) and Bill Ritchie (Team Gamma)

2nd: Zane Navratil (Team Prolite) and Jordan Hanisch (Team Paddletek)

3rd: Scott Golden (Team Monarch) and Nick Astbury

4.0/4.5 Men’s Doubles

1st: Ian Astbury of Chanhassen, MN and Shawn Funfar (4.5 team)

2nd: Justin Bolinger of Albert Lea, MN and Justin Nelson of Albert Lea, MN

3rd: Joe Alexander of Minnesota City, MN and Vivek Nagpal of Winona, MN

3.5 Men’s Doubles

1st: Colin Kern of Cedar Falls, IA and Jim Steffy of Cedar Falls, IA

2nd: Steve Schmitz of Minnetonka, MN and John Mares of Shakopee, MN

3rd: Tom Schoeck of Kansas City, MO and Kyle Von Ahn of Kansas City, MO

3.0 Men’s Doubles

1st: Nathan Cibulka of Onalaska, WI and Cody Bernhardt of West Salem, WI

2nd: Eric Steinhoff of New Prague, MN and Nathan Jones of New Prague, MN

3rd: Scott Eglinton of Winona, MN and Matt Slaggie of Winona, MN

Mixed Doubles

5.o/Pro

1st: KaSandra Gehrke (Team Onix) and Zane Navratil (Team Prolite)

2nd: Katie McKee (Team Onix) and Jordan Hanisch (Team Paddletek)

3rd: Kristi Damm of Madison, WI and Dave Weinbach (Team Paddletek)

4.5 Mixed Doubles

1st: Cindy Miller of Bethel, MN and Kevin Andolaro of S Milwaukee, WI

2nd: Lexie Erickson of Jordan, MN and Jason Hofstad of Andover, MN

3rd: Lake Johnson of Minneapolis, MN and Justin Bolinger of Albert Lea, MN

4.0 Mixed Doubles

1st: Toni and Jim Peden of Andover, MN

2nd: Angie Tauscher of Rochester, MN and Hun Oak of Rochester, MN

3rd: Joey Wagner of Eden Prairie, MN and Jim Baer of Eden Prairie, MN

3.5 Mixed Doubles

1st: Hayley Downey of Cedar Falls, IA and Colin Kern of Cedar Falls, IA

2nd: Bethany Schutte of Des Moines, IA and Craig Rhodes of Marshalltown, IA

3rd: Karen Steinhoff of New Prague, MN and Steve Schmitz of Minnetonka, MN